پیام مدیرعامل بورس انرژی ایران

 

بورس انرژی ایران با بیش از یک ‌دهه سابقه، با اتکا به بندهای ۱۳ و ۱۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و به‌عنوان رکنی از ارکان اجرایی بازار سرمایه کشور، یکی از مدرن‌ترین پلت‌فرم‌‌های معامله حامل‌های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر حامل‌های انرژی به حساب می‌آید که دسترسی آسان معامله‌گران به طیف متنوعی از محصولات را فراهم می‌کند.

شفافیت معاملات، رقابت‌پذیری و کشف قیمت منصفانه، از جمله مزیت‌هایی است که بورس انرژی ایران برای بازار انرژی کشور به ارمغان می‌آورد؛ بورس انرژی ایران اعتقاد دارد که می‌تواند از این سه رهگذر در راستای بهبود اوضاع اقتصادی کشور گام بردارد. بر این اساس نخستین اقدام بورس انرژی ایران ایجاد ساختاری برای کنترل فعالیت‌های نظارتی خود بوده تا از وجود بستری قابل‌اعتماد، شفاف، کارآمد، عادلانه و با ثبات اطمینان یابد. عرضه از مسیر شفاف و رقابتی بورس انرژی موجب افزایش درآمدهای عرضه‌کنندگان که بیش‌تر شرکت‌های متعلق به دولت و نهادهای عمومی هستند، می‌شود؛ به مدد این اتفاق و از آنجایی که بخش عمده‌ای از معاملات انجام شده در این بورس، بین المللی و صادراتی است افزایش منافع حاصله برای بیت‌المال و بازنشستگان کشوری نیز قابل توجه می‌شود.

برای تقویت جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد کشور، نه تنها توجه به سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصاد موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته شود؛ بلکه بهبود کیفیت قوانین، مقررات و چینش نهادها و سازمان‌هایی که مسائل روزمره اقتصاد را شکل می‌دهند نیز باید در مرکز توجه قرار بگیرد. در این میان، نقش بازار سرمایه، هم در رفع ضعف‌های مقررات و هم در ایجاد فرصت حضور بخش خصوصی در اقتصاد انکارناپذیر است.

در راستای حرکت به‌ سوی توسعه بازار، طراحی ابزارهای مالی مبتنی بر دارایی‌های کالا پایه همواره از برنامه‌های مهم بورس انرژی ایران بوده است و دیگر این که تعداد عرضه‌های این بورس مخصوصا عرضه‌های دریایی، در مسیر افزایش قرار دارد و این نیز به معنای ایجاد ظرفیت‌های جدید برای توسعه است.

یکی دیگر از کارکرد‌های قابل‌توجه بورس انرژی ایران، طراحی ابزارهای مختلف برای تامین منابع مالی شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه در این نهاد است. در همکاری میان بورس انرژی ایران و صنایع، افزون‌بر برداشتن گامی بزرگ در راستای توسعه پایدار، به‌صورت هم‌زمان تولید، اشتغال و صادرات نیز رونق خواهدگرفت.

بورس انرژی ایران در راستای ارتقای ارتباط میان بازار سرمایه و نهاد دانشگاه، گنجینه‌ تحقیقات بخش توسعه‌ای خود را در اختیار آنان قرار می‌دهد تا تجربیات عملیاتی این بورس در بستر آکادمیک منجر به هم‌افزایی هرچه بیشتر و کاربردی‌تر شود.

هدف‌گذاری بورس انرژی ایران در سمت تقاضا نیز گسترش پایگاه‌ سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است و برای تحقق این هدف، مترصد فرصت‌ها برای معرفی قابلیت‌های خود و شیوه‌های گوناگون تامین مالی و سرمایه‌گذاری به عموم سرمایه‌گذاران است.

اصلی‌‌ترین هدف بورس انرژی ایران اما مرجعیت کشف قیمت حامل‌های انرژی در منطقه غرب آسیاست. باوجود تنگناها و فشارهای اقتصادی و سیاسی که بر کشور تحمیل شده ‌است؛ این بورس همواره تلاش می‌کند تا در مسیر رشد، بالندگی و اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی حرکت کند و امروز با وجود چالش‌های فراوان و اعمال فشارهای بین‌المللی توانسته است با تکیه بر توان داخلی، دستاوردهای بزرگی برای کشور به ارمغان آورد. بی‌شک، اقدامات عملی وزارت‌خانه‏های نفت و نیرو می‎تواند بورس انرژی ایران را در این مسیر ‌یاری کند.

بورس انرژی ایران هم‌چنین سعی دارد با به‌کارگیری تمام ظرفیت‌های خود، تمرکز مجموعه را بر طراحی خدمات جدید و برداشتن گام‌های مبتنی بر بازار در راستای تقویت جذابیت و شفافیت بازار انرژی بگذارد.

در پایان به‌عنوان عضوی از خانواده بورس انرژی ایران از عموم سرمایه‌گذارانی که به مدد توسعه ابزارهای مشتقه و گواهی سپرده به جمع کنش‌گران بازار انرژی کشور پیوسته‌اند درخواست می‌‌کنم که به اطلاعات قابل‌اعتماد اتکا کنند، با افزایش دانش سرمایه‌گذاری و تقویت دانش فنی خود نسبت به ریسک‌های معاملات حامل‌های انرژی وارد این بازار شوند و با بهره‌گیری از ابزارهای سرمایه‌گذاری مناسب در راستای منافع شخصی و اجتماعی قدم بردارند.

گفتنی است که بی‌شک درخت نوپای بورس انرژی ایران بدون همکاری و همدلی نیروهای متخصص، جوان و باانگیزه به ثمر نمی‌نشست.

 

علی نقوی

مدیرعامل بورس انرژی ایران